Dan Ariely, Eşitlik Üzerine

Dan Ariely, son zamanlarda en çok beğendiğim ekonomi ve insan davranışları üzerine çarpıcı sonuçlar üreten araştırmacılardan birisidir.

Bu videoda, dünyadaki gelir eşitsizliği üzerine algılarımız üzerine konuşması var. Kendime notlarım şöyle

  • Beklentilerimiz, gerçeği şekillendiriyor. Örneğin, hastalara aynı ilacı “pahalı ilaç” veya “ucuz ilaç” olarak verdiğinizde pahalı ilaç aldığı söylenen hastalar ilaçtan daha iyi sonuç alıyor.
  • Bu beklentiler bizde placebo etkisi yaratıyor. Örneğin, biraların tadlarının farklı olduğunu hissederiz ve iddia ederiz. Ancak, kör tadım testlerinde çoğu zaman biraların tadlarını ayırt edemeyiz. Bence bu düşünce bile, hayatta mutluluğa bakış açımızı değiştiriyor. Çoğu zaman placebo etkisiyle hipnoz oluyoruz. “Kral çıplak” hikayesini bilirsiniz. Orada, çıplak olan şeyleri uzakta aramaya gerek yok. İçtiğimiz içeceklerde bile bu çıplaklığı görebiliiriz oysa ki.
  • Konuşmanın ana konusu, Dan Ariely’nin yaptığı bir deney. Burada iki kavram ortaya çıkıyor. İnsanlara iki soru soruyor. “Sizce farklı gelir grupları ülke gelirinden ne kadar pay alıyor?” ve buradaki cevapları “Gerçekte durum ne?” cevapları ile karşılaştırdığında ortaya “Reality Gap” ortaya çıkıyor. Diğer soru da “Sizce, ideal dünyada, farklı gelir gruplarının ülke gelirinden aldıkları pay ne olmalı?” diye soruyor. Bu soru ile algı arasındaki sorunun farkı da “desirability gap” diye adlandırıyor. Olduğunu düşündüğümüz ve gerçekte olanlar arasındaki fark korkunç boyutlarda.

Özgür Alaz

@ozguralaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s