Amanda Palmer : Sormanın Sanatı

 

Yaptığı işi severek, yaşayarak dolu dolu & adilce yapan kaç kişi kaldı?

Bir sanatçının performansından dolayı utanmasını beklemek ve “Git bir iş bul kendine” çıkartmasıyla üstün görmek… Aslında bu duruma psikolojik bir saptama da yapabiliriz; lanetlercesine kendimizden uzaklaştırdıklarımız, bakmaya tahammül edemediklerimiz aslında iç derinliklerimizde hep ulaşmak istediklerimiz ve hiç ulaşamayacağımızı düşündüklerimizdir. Bu konu burada utanması gereken bir iş olmuş, başka zaman bir türlü sahip olamadığımız maddi ve manevi bir çok metafor.

Kendimden bir parçayı gördüğüm kısım daha çok insanlara güvenmenin ruhumuzda yarattığı iç ferahlığı… Hiç tanımadığın insanlarla hiçbir çıkarın olmadan sadece yardım etmek veya yardım etmesini istemek!

Couchsurfing bunlardan sadece bir yol olsa da; enteresandır yanlarında en rahat hissettiğim ve bir çok yakın arkadaşıma yıllarca söylemediğim şeyleri paylaştığım onlardı. Bu bağı derinlemesine hisseden birini görmek “işte bu!” dememi sağladı.

Bu samimiyet dünyada bir çok şeyi başardığı gibi parayı elde etmenin yolunu da kazandı, üstelik alçak gönüllülükle, yardımlaşarak asla ve asla utanılacak bir şey yapmadan!

“Güvenmeli miyim? Gösterin bana!” derken aslında güvendikçe kendimizi güvenilir kıldığımızı fark ediyoruz.

Meryem Nur Çoban

@MeryemNur


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. 
Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s