Topher White : Yağmur Ormanını Ne Kurtarabilir? Cevap Eski Cep Telefonunuz

 

Ormanların tahribatı küresel ısınma gibi evrensel bir sorunun en önemli nedenlerinden birisidir. Bu konuşmasında Topher White, orman katliamının yangın, doğal afetler, bina yapma, yol geçirme gibi çeşitli nedenlerinden biri olan yasadışı ağaç kesimine karşı geliştirdiği sistemden bahsediyor.

Yağmur ormanlarında ormanın kendi sesi o kadar kuvvetlidir ki korucular 100 metre ilerideki elektrikli testere sesini duyamaz, bu yüzden orman içerisinde çok rahat bir şekilde kaçak kesim yapılabilmektedir. İnsanın yetersiz kaldığı bu gibi zararlı durumlara çözüm bulmak çağımızda teknolojinin asli görevidir. Topher White bu soruna ormanın belli bölümlerine dinleme cihazları koymayı ve bu cihazlardan gelen sesleri dinleyen yazılım sayesinde testere sesini ayırt edebileceğini keşfetmiştir. Dinleme cihazı olarak da eski cep telefonlarımızı önermiştir sonuçta sadece ses alma özelliğini kullanacaktır. Ayrıca batarya sorununu çözmek için de kendi tasarladığı güneş panellerini kullanmaktadır. Sonuçta sistemi ormanın sık kesim yapılan bir bölgesinde denemişler ve kesenleri suç üstü yakalayabilmişlerdir.

Bu sistem aslında insanın teknoloji sayesinde kendini denetleyebileceğine bir başka örnektir. İnsanoğlu teknolojiyi sadece verimliliği arttırmak için değil, aynı zamanda kendini kontrol altında tutmak için de kullanması insanlığı ileriye götürecektir. Teknolojinin sadece gelişmesi değil farklı alanlarda basit mantıklar kullanılarak adapte edilmesi sayesinde doğayı da kurtarabiliriz. Gördüğümüz gibi White sadece eski cep telefonunu kullanıp doğaya katkı sağlayarak belki de insanlığı bir adım öteye taşıdı. Bu gibi çözümler bulabilmek için sorunları sıkça dile getirmeli ve kendi içimizde ürettiğimiz fikirleri bolca paylaşmalıyız. Umarım bu sistemin kullanım alanı genişler ve yasadışı kesimler son bulur.

Engin Kaya

@kaengn


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s