Pattie Maes: Çığır Açan Giyilebilir Teknoloji “Altıncı Hissi” Tanıtıyor

 

Giyilebilir teknolojiler günümüzün popüler ilgi alanlarından. Akıllı saatler, yüzükler, küpeler, gözlükler sayesinde bir yandan hayatı kolaylaştırmaya çalışırken bir yandan da yeni sensörler ile üzerimizden bolca veri topluyorlar. Bu verilerin etik olması durumu, izinleri, robotlaşacağımız söylentileri gibi konularda bolca tartışma dönerken bir yandan yeni fikirler gelmeye devam ediyor. MIT Media Lab’da elbette bu konuyla ilgilenenler arasındaki yerini almış durumda. Pranav adlı kişi önderliğinde Altıncı His adlı bir kamera ve projeksiyon cihazından oluşan bir alet geliştirmişler.

Altıncı His adı gerçekten bu cihazın insanın altıncı hissi olması için verilmiş. Kendisi boyuna asılan bir cihaz olup kamera sayesinde gördüğü bilgileri alıp cep telefonu işlemcisinde işleyip (gerekirse internete çıkıp) projeksiyon ile cevap vermesi sayesinde insanların karar vermesini kolaylaştırcağı düşünülüyor. Zaten video da bu teknolojinin nerelerde kuullanılabileceğini içeren örneklerden oluşuyor. Mesela kitap almak istediğinizde, elinize aldığınız kitabın kapağını kamerayla görüp hemen Amazon’daki puanını, iç sayfalarını karıştırırken insanların notlarını ve yorumlarını görebiliyorsunuz. Bu sayede bir kitap almaya gittiğinizde Altıncı His’siniz sayesinde bilinçli alışveriş yapabileceksiniz.

Öte yandan 2009’da ortaya çıkmış bu proje o zaman çok başarılı bulunmasına rağmen şimdi kullanılmıyor. Bunun nedeni belki de aynı yükü gözlüklere devretmiş olması olabilir. Gözlükte bilgiyi sadece kullanan kişi görüyorken, bu cihazın projeksiyon ile herkese açması da kullanışı bir çok alanda kısıtlıyor. Benim sahip olma imkanım olsa kullanırmıydım bilmiyorum. Karar vermede insani içgüdülerin yerine veriye dayalı güdüleri kullanmayı destekleyen birisi olarak sanırım altıncı hissimi böyle geliştirmek isterdim ama bununla mı emin değilim. Yine de ilham vermesi açısından, adamlar yapıyor, uğraşıyor demek için güzel proje. Şu an hala internette yaklaşık 350 dolara (o zamanın fiyatıyla) kendi altıncı hissinizi üretebilmeniz için açık kaynak olarak bilgiler mevcutmuş.

Engin Kaya

@kaengn


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s