Shimpei Takahashi: Orjinal Fikirler Bulmak İçin Bu Oyunu Oynayın

 

Yeni fikirler üretmek yaratıcılıkla doğrudan ilişkili bir olay. Videoda Takahashi yaratıcılığı nasıl arttırırıza bir cevap olarak kelimeleri kullanmayı öneriyor. Rastgele kelimeler kullanmanın kişinin istemsizce o kelimelerin görüntülerini hayal edip birbirine bağlamalarını sağladığını söylüyor. Sözlük karıştırmak, markette marka isimlerine bakmak gibi alakasız kelimeler dizisi üretmemizi söylüyor. Kendisinin kullandığı yöntem ise herkesin bildiği bir oyun. Kelimenin son harfiyle yeni bir kelime üretme ve bu sayede ilişkisi olmayan kelimeleri düşünme.

Üretimin verilere dayanması aslında gerekli olan bir şey, sonuçta geçmişi bilmek ve ders çıkarmak gerekir. Fakat sadece geçmişe ve verilere bağlı kalarak çalışmak bu bahsedilen yaratıcılığı azaltıyor. Bunu gözü kapalı dart oynamaya benzetiyor. Gözünüz kapalı dart oynadığınızda illaki tatmin edici bir tane de olsa sonuç alabilirsiniz diyor. Bu konu amaçtan bağımsız bir şey, amaç doğrultusunda kullanacağınız yöntemlerin verilerden ziyade yaratıcılıkla gelişmesi gerektiğini söylüyor. En azından tasarım işlerinde kendisi haksız sayılmaz.

Engin Kaya

@kaengn


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s