Kaybetmenin Zaferi / The Victory of Losing | İpek Onaran 

Triatlon gözümde gerçekten aşırı zor bir spor ve böyle sporlarda başarılı olmak için çocukluk yaşlarında alışkanlık olması gerekli diye düşünenlerdenim. Videonun konuşmacısı İpek de aynen böyle başarılı olmuş birisi. Birinci olduğu bir yarışı, bu zamanlara nasıl geldiği ile harmanlayarak güzel bir konuşma yapıyor. Sporda başarılı olurken toplum gözünde kendinden beklenen yüksek puanı sınavda alamadığını ama bu durumun mutlu olmasına engel olmadığını anlatıyor.
Aslında olayı sadece spor ile kısıtlamayıp hobi gözüyle bakabiliriz. Bir hobide başarılı olmak için, Gladwell’in kitabında iddia ettiği 10bin saat kuralı gibi çok çalışmak gereklidir. Bunu yapmak için elbette bir şeylerden zaman arttırmak lazım ve bu da insanın üzerindeki ataleti yenmesiyle mümkün. İnsanın amacı sadece mesleğini yapmak değil aynı zamanda kendini mutlu edecek bir uğraşa sahip olmak olmalıdır. Kendimden örnek verirsem, sabit bir uğraşa sahip olmayıp, bu uğraşı arayarak zamanımı geçirenlerdenim. Hoş bir şey olduğunu söyleyemem, ilgimi kaybettiğim hobilere devam etmeliydim ama her seferinde demek ki bana uygun değilmiş deyip farklı uğraşa başladım. Videodaki arkadaşın bahsettiği gibi gün 24 saat ve bu her şeyi yapmak için yeterli bir süre yeter ki bahaneler olmasın. Uzun olsa da gün sınırlı bir süre, yani bir şeylerden feda edilmeli ama kaybedilenler bir başka alanda zaferin sağlayıcı neden olmasın? Bunu bilemiyoruz, belki de önemli olan olduğun yerden mutlu olmak.

Engin Kaya
@kaengn


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s