Robert Full: Robotlar Doğadaki En Kaba Canlıların Sırlarıyla Donatılıyor

 

Robotlar doğadan ilham alarak geliştirilmeye devam ediyor çünkü şu an yaşayan canlılar milyarlarca yıllık bir evrimsel süreçten geçmiş varlıklardır. Bu sayede dünya koşullarına en uygun şekilde gelişmişlerdir. İşte robotları dizayn ederken de doğadaki farklı canlıları taklit edebiliriz. Bu aslında iki çeşit olabilir, birincisi bir canlıyı olduğu gibi taklit etmeye çalışmak, ikincisi farklı canlıların iyi özelliklerini alıp tek robotta birleştirmek. Videoda hamam böceğinin derin özelliklerinden bahsedip onu nasıl taklit ettiklerini anlatıyor.

Hamam böceğinin en büyük özelliği dayanıklı olması yani her koşula en iyi şekilde uyum gösterebilmesi. Böceğin vücut yapısı ve bunu kullanma biçimi sayesinde bu kadar sağlam bir yapıya sahip. Dengesiz yüzeylerde ters, düz veya dik yürüyebilmesi, çok dar alanlardan koşarak geçebilmesi, fiziksel ağırlığa, sıcaklığa dayanabilmesi gibi özellikleri incelenmiş ve bunları robotlara aktarmaya çalışmış Robert Full ve ekibi. Bunları yapmalarının aslında amacı zor koşullarda kalan insanlara bu robotlar sayesinde daha rahat yardım edebilmek. Görüldüğü üzere artık doğada var olan canlıları evcilleştirmek yerine kendi canlılarımızı veya canlıymış gibi davranan robotları üretiyoruz. Şu an için doğada var olan canlıların özelliklerini robotlara aktarmaya çalışmak kabul edilebilir projelerden. Ama çok hızlı gelişen robot ekosisteminde doğayı taklit ederek üretilenler bir süre sonra yetersiz kalacak ve yeni özelliklere ihtiyaç duyulacak. Yine de insanlığın yararına kullanıldığı sürece taklit edilen robotlar şimdilerde çok işe yarayabilir ve diğer canlıların keşfedilmeyen bir çok özelliğini ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Engin Kaya

@kaengn


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s