Abe Davis: Nesnelerin Gizli Özelliklerini Ortaya Çıkaran Yeni Video Teknolojisi

 

Görüntü işleme kamera, lens, işlemci gibi donanımlara bağlı olup onlarla beraber gelişmektedir. İki boyutta görüntü işleme temel olarak çekilen bir resmi uygun piksellere bölüp, bölünen piksellerden renk analizi yaparak ilerleme yöntemine dayanır. Video da zaten kare kare fotoğraflardan oluştuğu için video işleme de bu görüntülerin analizlerinin sürekli ve hızlı şekilde yapılmasıyla elde edilir.

İnsan gözünün göremediği değişimleri makineler sayesinde ölçebiliriz. Mikrometreler boyutundaki değişimler aslında etrafımızda sürekli olan hareketlerdir. İşte MIT’de bir grup araştırmacı tarafından ortaya atılan fikir de bu mikrometre boyutundaki değişimleri belirleyip büyütebilmek veya analiz edebilmek üzerine. Tabiki de bunu normal basit kameralar ile değil saniyede 1000 kare çekebilecek kadar gelişmiş kameralar ile yapmışlar ve bu sayede değişimleri gözlemleyebilmişler. Yapılan ilk deneyler insanın bileği üzerine, şöyle ki bileğimize baktığımız zaman gözümüzle bir hareket göremeyiz fakat dokununca anlarız ki bir hareket vardır. Bileğin videosunu bu kameralar ile çekip gerekli analizleri yaptığımızda aslında bu hareketi dokunmadan da anlayabiliriz. Bu gerçekten inanılmaz kullanışlı olabilecek bir gelişme. Aynı Şekilde mikrometre boyutundaki hareketleri aslında biz konuştuğumuz zaman ses dalgalarımız ile etraftaki cisimlerde oluşturuyoruz. Eee o zaman bu hareketin kaynağı ses dalgasıysa biz görüntüdeki değişimi işlediğimizde aslında ses dalgasını elde etmiş oluruz. Bu da bir başka inanılmaz yararlı özelliği çünkü artık kameranın çektiği bir nesneye ses dalgaları geldiğinde o sesin çözümlemesini yapabiliriz. Sadece görüntüyü işleyerek dokunma ve işitme duyularımızın görevlerini bilgisayara yaptırabiliyoruz. Bunu videoda çeşitli örneklerle güzelce açıklamış Abe.

Bir diğer gelişme olarak yine bu görüntü işleme tekniğini kuvvet analizleri için de kullanabileceğimizden bahsetmiş. Yani bir cismin mikrometre boyutundaki değişimlerinden yola çıkarak büyük kuvvetler karşısında nasıl davranabileceğimizi görebiliriz diyor ve yine hayrete düşürüyor.

Görüntü işlemenin bu boyutlarda kullanılması gerçekten teknolojiyi bambaşka bir seviyeye yükseltecek. Bu araştırmalar insanların daha basit kameralar ( cep telefonları kamerası gibi) ile bu teknoloji nasıl kullanabiliriz şeklinde sürüyormuş. Kameraların hızla geliştiğini düşünürsek bizim de kullanacağımız günler çok uzak olmasa gerek.

Engin Kaya

@kaengn


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s