Shimpei Takahashi: Orjinal Fikirler Bulmak İçin Bu Oyunu Oynayın

 

Bugün TED videolarından yaratıcılık ve yaratım süreci üzerine olan Takahashi’nin sunumunu izledim.

Konuşmacının süper eğlenceli olduğunu düşündüren bir mesleği var ancak çoğu meslekte olduğu gibi gözüken ile yaşanan çok farklı… Bir oyuncak firmasında çalıştığını düşün, ki bence çok eğlenceli, yeni oyuncakların üretilmesinden sorumlusun ve patronun sadece verileri analiz ederek yenilik yapmanı istiyor. Seni bir çeşit senin uymadığın bir kalıba koymaya çalışıyor. Sen sığmıyorsun, kabarıp kabarıp kenarlardan taşıyorsun. İşte tam bu sıkışmışlık duygusu hakimken konuşmacıya, bir oyun gelir aklına. Yaratıcıılığı geliştiren ve patronunu da mutlu eden. Oyun aslında çok tanıdık bize, küçükken oynadığımız kelime oyunu vardı hani. İlk söylenen kelimenin son harfi ile başlayan yeni bir kelime söylerdik. Son harfi yeni kelimenin ilhamı olurdu. Bu oyunun yaratıcılığa katkısı ve çıkan ürünleri görmek için videoyu izlemenizi öneririm. Minik bir ipucu, gitar şeklindeki diş fırçasına bayıldım…

Konuşmacının en sevdiğim cümlesi “saçma fikirler iyidir.”

Oyunlar hayatı eğlenceli kılıyor. Bir arkadaşımın bir oyunu vardı. Belki başkaları da biliyordur o oyunu ama ondan öğrendiğim için benim için onun oyunu, şimdi çok görüşemesek de, güzel zamanlar geçirdiğimiz… Oyun şu: “k” harfi ile başlayan tüm hayvanları bulmaca, sözlük bakmaca, google yapmaca yok. Zaten biz oyunu dört kişi Eymir’de kayıkta oynadığımız için bu imkanlarımız da pek yoktu. Sanırım o gün iki saat hiç durmadan tüm listeyi bulmaya çalışmıştık. Sonradan baktığımda “k” harfi ile başlayan yaklaşık 200 civarındaydı.

Tatlı oyunlarla dolu günlerimiz olsun.

Ben herkes mutlu olsun isterim.

Emine Köran

@eminekoran

Blog: otuzikidis.blogspot.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s