J.J. Abrams’ın Gizemli Kutusu

 

J.J Abrams: “Hayır gerçekten, o adada neler oluyor?”

Bir şeylerin içini açmak, hayır benlik değildir. Yarattığım herhangi bir öykü veya senaryoda da şeyleri açmaktan hiç hazzetmem. Oysa Abrams tam tersinden bahsediyor. Pekala, bu biraz yeni. Benim için oldukça yeni. Abrams dedesinin ona verdiği ilhamdan bahsederek başlıyor sözlerine. Videoyu izleyince -umuyorum izlemenizi sağlayabilirim- zaten hikayeyi tanıdık bulacaksınız. Benim için dedesiyle yaşadıkları da pek tanıdık değil. Pek öyle maceralara atılabileceğim bir aile büyüğüne sahip olamadım ne yazık ki. Fakat bir kez hatırlıyorum, babam eski bir müzik setini açmıştı. Hayatımın en keyifli anıydı. Bebekliğinden beri radyoyla büyüyen bir çocuk için çok önemli bir an. Tanrım nasıl çalışıyor?

Hikayelerin birer gizemli kutu olduğunu söylüyor Abrams. Bununla birlikte aslında izlediğimiz, klasikleşmiş ve zihnimizde yer etmiş filmlerin aslında ne olduğundan bahsediyor. İşte kendisinden ilham verici bir soru: “Neden esas kapalı kutu karakterlerken biz canavarlarla uğraşıyoruz?” Sahiden öyle, bunu pratiğe döktüğünüz zaman hayatta da karşılığını görüyorsunuz. Herhangi bir olayın kombinasyonlarını yaratan şey olayın niteliği değil, olayın içerisindeki insanlar oluyor. Durumu çeşitleyenler biz oluyoruz. Hepimiz kapalı birer kutuyuz ve Abrams, öykü yazımında kendimize yönelmenin erdemini vurgulamaya çalışıyor. Peki bu sahiden bir öykü yazmak için yeterli mi? Bu soruyu kafamda tutacağım. Bu soru, öykü yazımıyla ilgili izlediğim her TED videosuyla beraber hem kök salacak, hem de inanıyorum ki dallanıp genişleyecek. Yatay ve dikey genişleyebilmek için öykü anlatmaya devam. En çok da kendini anlayabilmek için.

Andaç Üzel

@andacuzel

Medium: Andaç Üzel


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s