Ken Robinson Diyor Ki: “Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor.”

Hayatta en büyük şans küçükken iyi bir öğretmene sahip olmaktır. Sizin yeteneklerinizi keşfedecek ve sizi ona göre yönlendirecek, size kim olduğunuzu fark ettirecek bir öğretmen. Aksi halde hayatınız boyunca hiçbir işe yaramayan biri olduğunuzu düşünmeye mahkum olursunuz.

Acaba hangimiz bu kadar şanslıyız? Hangimiz tam olarak yeteneklerimizin farkındayız?  Hangimiz yapabileceklerimizin, yaptıklarımızdan daha fazla olabileceği inancındayız?..

Eğitimin amacı nedir? Öğrencileri sadece üniversiteye hazırlamak, profesör yetiştirmek mi? Eğitim konusunda sürekli konuşulanları değil, asıl konuşulması gereken şeyleri konu alıyor bu sunum. Çocuk eğitimindeki ana prensipleri yeniden düşünmemiz gerektiğinin altını çiziyor Ken Robinson. “Bütün çocuklar inanılmaz yeteneklere sahip. Ve bizler onları harcıyoruz hem de acımasızca” diyor.

Eğitim sistemimizin özeti işte bu cümle! Tıpkı aynı makasla aynı şekil verilen farklı desen ve çeşitlerdeki kumaşlar gibi. Eğitim sistemini eleştirmekle kalmayıp bu kısır döngünün nasıl çözülebileceğinin ipuçlarını da veriyor konuşmacı. Her cümlesi ayrı bir hazine. Öğretmen olan, olacak herkesin izlemesi gereken bir sunum. Hatta her anne-babanın, kısacası herkesin izlemesi ve düzeni sorgulaması gerek.

Çok sevdiğim bir filmin en sevdiğim repliği bu sunumun özeti niteliğinde:

“Gerçek hayat acımasız, rekabete dayalı bir dünya. Herkes çocuğu dereceye girsin birinci olsun istiyor.Doktor, mühendis, yönetici… Daha azı kabul edilemez. Daha azı prestijsiz değil mi? Allah aşkına bir düşünün. Her çocuğun kendine özgü yetenekleri, kapasitesi ve hayalleri vardır. Ama yok öyle, herkes aynı yarışta aynı şekilde yetişmeli. Beş parmağın bile beşi bir değil. İsterseniz itip çekin, aynı hizaya getirmeyi deneyin. Parmaklarınız kırılır.”

Yitik çocuklar diyarından rengarenk yarınlara, umutla!

S. Zeynep Çetin


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s