Barry Schwartz Seçme Çelişkisi Üzerine

Batılı topluluklarda “zenginliği” arttırmanın yolunun seçenek çokluğu olduğu düşünülür. Bu inanç; aksine mutluluk yaratmayabilmekte. Birçok seçeneğin varlığı insanı özgürleştireceğine paralize edebilir üstüne üstük, son seçimimiz diğer seçmediğimiz alternatifleri düşünerek bize daha az tatmin yaratabilir.

Bu yüzden Barry’in mutlu olmakla ilgili bir önerisi var… Beklentilerini düşür… Ve çok az seçeneği olan ülkelere doğru seçeneklerini transfer et. Bu sayede sadece onların seçenek sayısı arttırmayacak ama batılı topluluklardaki mutsuz olma hali azalacak… Gelir dağılımı adaletinin, mutluluk artışı üzerine direkt bir etkisi olacak.

Son olarak; bütün kişisel gelişim gurularının tavsiyesine inat, Barry, “sınırlarının dışına çık” metaforuna karşılık şunu tavsiye ediyor… Sınırların olmadığı ve sonsuz çeşidin olduğu bir ortam kişiye mutsuzluk ve felaket getirir…

Galiba bu hızı artan dünyada, gerçekten de mutluluğa giden yolda “beklentilerimizi azaltıp”, önümüzdeki çeşit sayısını sınırlandırmak hayatımızdan çok daha fazla keyif almamızı sağlayacak…

Kına Demirel

@demikina


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s