Mehmet Karlı: Hakkın Var

Bugün izlediği konuşma çok değerli bir hocadan. Mehmet Karlı’nın öğrencisi olmamak gerçekten çok üzücü. Konuşmaya gelirsek;

Mehmet Karlı konuşmasında; devlet, kanunlar, hukuk ve hak kavramı üzerinde duruyor. Devlet ve halk arasında bir sözleşme olduğunu sözleşme sebebiyle taviz verdiğimiz bir takım özgürlüklerin amacının aslında devlete benim canımı ve malımı koru, güvenliğimi sağla demek için olduğunu ve devletin gayesinin de bu olması gerektiğini anlatıyor.

Konuşmasında sık sık üstünde oldğu şey “devletin ve kanunların üstünde hakların var olduğu

Devletten önce devletin üstünde devletten öte hakkınız var” diyerek bize bir şeyi hatırlatıyor. Ve baskıcı rejimlerin üstünde yükseldiği 3 temel kavramdan bahsediyor.

  1. Unutturma alıştırma politikası (Yetki sözleşmesinin amacını, sahip olduğumuz hakları)
  2. Korku ve şiddet politikası
  3. Toplumu atomize etme

Bize “hakkın var” diyor bir kez daha ve bu politikaların hedefine ulaşmaması için örgütlenmekten, yeni insanlar tanıyarak onlarla bir araya gelmekten, konfor alanımızın dışına çıkmaktan ve etrafımızdaki insanlara “Devletten önce devletin üstünde devletten öte hakkınız var” dememizin gerekliliğinden söz ediyor. Parçalara bölmeye çalışan baskıcı rejimlere karşı ancak tek vücut mücadele etmemizin bu politikaları etkisiz hale getirebileceğini anlatıyor ve baskıcı rejimlerin elbet yok olup gideceğini vurguluyor.

Kesinlikle sıkıcı bir hukuk dersi gibi değil 20 dakikanın nasıl geçtiğini hissetmeyeceğiniz, ateşli ve sonlara doğru gönlümüze hitap eden bir konuşma olmuş. Bir şeyleri hatırlatmak, unutulmasına engel olmak için izleyin ve izlettirin diyorum.

Şeyma Keskin

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s