Carol Dweck: Gelişebileceğinize İnanmanın Gücü

Bir problemle karşılaşıldığında nasıl tepki verilir?

Yapılan çalışmalarda iki farklı tepki türü ortaya çıkıyor ve bu tepkiler problemlerin ileride çözülüp çözülemeyeceği üzerinde fikir veriyor.

Tepkilerden ilki şimdiye odaklı ve şimdi çözüp çözemeyeceğine bakıyor ve ona göre karar veriyor. Eğer ki çözemiyorsa uğraşmıyor, uğraşmaktan kaçınıyor. Bu görüşteki çocuklarda hep sonuç odaklı bir bakış açısı gelişmiş.

Diğer bir tepki henüz çözemeyeceğini söylüyor ve çözme süreci, o uğraş, o çaba daha anlamlı ve zevkli geliyor. Beyinlerinde yapılan inceleme neticesinde sürece odaklı grup ile sonuca odaklı grup arasında yapılan incelemede, sonuca odaklı grup problemden uzaklaşıp saklanmayı tercih ederken süreç odaklı grup problemle yüzleşmeyi tercih ediyor.

Bakış açısı farkının yeteneklerin gelişimi veya körelmesi yönünde büyük bir etkisi var. Yeteneklerinin gelişebileceğine, problemin üstesinden gelebileceğine veya hatasını düzeltebileceğine inancı olan ve bu yolda harcadığı çabayı anlamlı kılan birey yeteneğini, aklını geliştiriyor.

Çocuklar yetiştirilirken de gelişim yönünde gösterdiği çaba, o süreç ödüllendirildiği zaman daha akıllı ve başarılı oluyor.

Özay Saltan

@ozaymendos


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s