Arunachalam Muruganantham: Hijyenik Ped Devrimini Nasıl Başlattım!

Eğitimli- eğitimsiz, modern ya da geleneklerine bağlı her erkeğin görmezden gelmek istediği insan doğasının bir parçası olan ve aslında sağlıklı olduğumuzun göstergesi olan bu döngü için çalışan ve çalışmaları sırasında hiçbir kadından yardım alamayan bu adamın hikayesi bilinmeli!

Hikaye şöyle: Evliliğinin başlarında eşinin hijyenik ped tedarik etmekte yaşadığı zorluğu gören Muruganantham hiç sağlıklı olmayan yöntemlerden eşini ve bu sıkıntıyı yaşayan her kadını kurtarmak için hijyenik ped üretmeye karar veriyor aynı zamanda bunu yaparak eşini etkilemek de istiyor. Anlattıklarından öğreniyoruz ki o dönemde Hindistan’daki kadınların sadece %2’si hijyenik ped kullanabiliyor, bu korkunç bir şey! Muruganantham hedeflerinden birini Hindistan’da hijneyik ped kullanım oranını %100 yapmak olarak belirliyor. İcadını yaparken hiçbir kadından yardım alamayan Muruganantham ürettiği ilk pedi kendisi test etmek zorunda kalıyor! Nasıl mı? Eh videoda öğreneceksiniz zaten bunu.

Muruganantham’ın yaptığı şey baştan sona çok özel fakat işi ısrarla şirketleştirmeden yapması, kadınlara kırsalda istihdamı sağlama isteği çok güzel! Ayrıca para konusundaki düşünceleri de takdiri hak ediyor. Milyonlar biriktiren insanların en sonunda nasıl olsa hayırseverliğe başvurduklarını ve bu yola başvurulacaksa paraları yığmanın anlamsız olduğunu, kendisinin en baştan hayırseverliği tercih ettiğini belirtiyor.

Muruganantham insanları 3 sınıfa ayırıyor, kendisini az eğitimli olarak tanımlıyor ve fazladan eğitimli insanlara soruyor: “Az eğitimli bunu yaptı. Fazladan eğitimli sizler, toplum için ne yapacaksınız?

Fazladan eğitimli bizler neler yaptık? Şimdiden sonra neler yapacağız? Bir şeyler yapmak istiyor muyuz sahiden? Üstünde düşünmek lazım.

Şeyma Keskin

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s