Lisa Bu: Kitaplar Zihninizi Nasıl Açar?

Hergün kendime yapmam gerekenlerle ilgili sözler verip tutamıyorum. Benim hayal ettiğim şeyleri yapıp başarıya ulaşan insanları da çok kıskanıyorum. En son kendi kendime hergün en az 500 kelime yazacağım diye söz verdikten sonra hergün ne yazacağım sorusuyla başbaşa kaldım. Her akşam bilgisayarın başında boş ekrana bakarken aklıma bir arkadaşımın behsettiği TED’le 21 Gün projesi geldi.

TED videoları her zaman ilham kaynağım olmuştur. TED’le 21 gün projesinde hergün bir TED videosu izleyip onunla ilgili yazı yazmamız gerekiyor. 21 gün devam edebilirsek eğer güzel bir alışkanlığa dönüşmesini umduğumuz bu proje, hergün ne yazsam sorunumu da çözmüş oluyor:)

Bu yazı TED’le 21 gün için yazdığım ilk yazı. Bugün Lisa Bu’nun “How book can open your mind” videosunu izledim. Lisa Bu konuşmasında “Çocukluğunuzdan beri kurduğunuz bir hayal gerçekleşmezsa ne olur?” sorusunun cevabını veriyor. Çocukken bir opera sanatçısı olmak istiyor. Ancak ailesi çocuğunun iyiliğini isteyen her ebeveyn gibi onun mühendis olup iyi bir maaşla iyi bir hayat yaşamasını istiyor. Hayallerine kavuşamayan Lisa Bu kendisi için çıkış yolu ararken umudunun en azından ikinci sınıf bir mutluluk sahibi olabilmek olduğunu söylüyor. Ne kadar da üzücü bir söylem değil mi? İkinci sınıf mutluluk… Lisa bunun adil olmadığını düşünüp gerçekten sevebileceği bir şey bulma arayışına girişiyor. Kendisine yol gösterecek kimsesi olmayınca kendine rehber olarak kitapları seçiyor.

Okuduğu her kitapla eksikliğini hissettiği parçaları tamamlıyor. Hayata dair ne yapmak istediğine ve kim olmak istediğine dair fikirleri kitaplar yardımıyla netleştiriyor. Kitaplarda okudukları sayesinde yurtdışında eğitim alma hayalleri kuruyor ve ABD yolculuğundan sonra hayata bakış açısı tamamen değişiyor. Okuduğu kitaplardan sonra önemli olanın ailesini onurlandırmak olduğuna karar verip suçluluk hissetmekten vazgeçiyor.

Keşke diyorum herkes onun gibi asıl önemli olanın bu olduğuna karar verip kendi istediği yoldan gitme cesareti gösterebilse. Bugün ülkemizde aileler çocukları için en iyisi olduğunu düşündükleri konularda ısrar edip, çocuğunun isteklerini görmezden geliyor. Çocuk ailesini mutsuz etmemek için kendi isteklerini hiçe sayarak isteksiz, mutsuz bir hayat yaşamaya başlıyor. Okuma alışkanlığının giderek azaldığı şu dönemde çocuklar bu mutsuzluklarından kurtulmak için kendilerine kitapları rehber edinemiyor. Bunun yerine yaygınlaşan teknoloji ile içinde bulundukları durumu görmezden gelerek sanal alemde yaşamaya başlıyorlar.

Lisa Bu yaptığı konuşmayla nasıl bir mutsuzluk içinde olursak olalım kendimizi yalnız hissedip durumu kabul etmek yerine bizi asla yalnız bırakmayacak kitaplara sarılarak yolumuzu tekrar bulabileceğimizi söylüyor.

Konuşmanın tamamı için videoyu izlemenizi öneriyor ve Lisa’nın sözleriyle ilk yazımı sonlandırıyorum: “Kitaplar yanınızdan hiç eksik olmasın“.

Mercan Cebe

@dunyalimeyjane

Blog: mercancebe.blogspot.com.tr


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s