Joi Ito: İnovasyon Yapmak mı İstiyorsunuz? “Şimdici” Olun

Konuşmacı konuşmasına bir hikayeyle başlıyor. Japonya’da meydana gelen tsunami felaketi ve o olaydan uzakta olup da yakınları hakkında bilgi almak isteyen bir grup haber alma gayretiyle ortaya çıkan bir hareket. Konuşmacı bu durumda ne yapabilirim diye internetin başına geçince farkediyor ki kendi durumunda bir sürü insan var. Amatör olarak geiger sayacı ve büyük bir veri toplama ağı kuruluyor. Bu hikayeden devam eden konuşmacı internetin inovasyon sürecini ve maliyetini ne kadar düşürdüğünden bahsediyor. İnovasyon çin ne yapabilirim sorusu sorulmalı ve harekete geçmeli. İleriye dönük detaylı plan yapmanın harekete geçmeyi engellediği “harekete geç ya da öl” mantığıyla hareket edilmeli.

Tabi ki inovasyon yapmak bir öğrenim işi. Konuşmacının kendisi de 3 okuula başlayıp terk etmiş birisi olarak şunu diyor: “öğrenmeyi öğrenmeliyiz.” evet bir amaç doğrultusunda öğrenmeye başlayan ve bilgiye ulaşan kişi inovasyon yapabilir.

Özay Saltan

@ozaymendos


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s