Clint Smith: Sessizliğin Tehlikesi

Ted’le 21 gün için her gün evrenin işleyişine güvenerek rastgele videolar seçip izliyorum. Bugün izlediğim video bana hissettiğim ama tam olarak tanımlayamadığım bir durumun özeti olarak geldi. 3. günümüzde konuşmacımız Clint Smith “The danger of silence” konuşmasında sessizliğimizin bir süre sonra nasıl boyun eğmeye ve olayları kabullenmeye dönüşmesinden bahsediyor.

Bir Katolik olan Smith fedakarlık yaparak Tanrı’nın kutsallığını anladığını ona ifade edebilmek için sevdiği şeylerden vazgeçmeye başlıyor. Ve bir sene boyunca konuşmayarak sesinden, kelimelerinden feragat ediyor. İnsanlara asla duymak istemeyecekleri şeyleri söylemiyor. Bunun yerine hep onların duymak istediği cümleleri kuruyor. “Kimsenin vicdanı olmama gerek yok” diye düşünüyor ancak bir süre sonra bu davranışı yüzünden kendi vicdanının da sesini duyamaz olduğunu fark ediyor.

Konuşmasında bana en etkileyici gelen kısım sessizliğin bir süre sonra haksızlıklara göz yummaya dönüşmesinden bahsettiği kısım. Daha birkaç gün evvel bir arkadaşımla konuşurken kurduğum cümleler aklıma geliyor. “İnsanları kırmamak, üzmemek adına her konuda herkesin kendince haklı olduğunu düşünüp susuyorum. Ancak o kadar uzun süre susmuşum ki artık bir olay karşısında ben gerçekten ne düşünüyorum kestiremiyorum. Yolumu kaybetmiş gibi hissediyorum ve bu durum beni çok üzüyor.”

Smith benim bu şekilde ifade ettiğim hislerimi bu konuşmasında çok güzel özetliyor. Son zamanlarda hissettiğim mutsuzluğun temeline indiğimde sorunun kaynağının insanların davranışları ya da sözleri karşısında aslında söylemek istediklerimi söylemek yerine susup beklediğim için kendimden uzaklaşmak olduğunu anladım. Kendimi bu durumdan kurtarmak için bundan böyle Smith’in öğrencilerine söylediği 4 tavsiyeyi uygulamak ve her daim kendi gerçeğimi söylemek istiyorum. Tıpkı eskiden yaptığım gibi…

Mercan Cebe Alper

@dunyalimeryjane

Blog: mercancebe.blogspot.com.tr


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s