Zak Ebrahim: Ben Bir Teröristin Çocuğuyum. Barışı, İşte Böyle Seçtim.

İnsanları ikiye ayırıyorum iyi ve kötü. Kimin iyi kimin kötü olduğuna nasıl karar veriyorum? Ölçüt nedir? Çok kolay: “Barış”ı seçmiş herkes iyidir, en azından olmak için çabalıyordur. Onlar için öteki yoktur kendinden farklı olanı anlamak isterler. Bu yüzden nefret etmeye gerek yoktur. Ayrıca barış içinde adaleti, merhameti, eşitliği, SEVGİYİ barındırdığından her koşulda barışı seçmek iyi olmaya yetecektir. Barışı reddetmek ise kötülüklerin anası işte odur! Güzel ve iyi günlerin önünü tıkamaktır barışı reddetmek. Ve bu hikayeden anlıyoruz ki; El-Seyyid Nusayr’nın oğlu olmak ya da daha doğrusu bir bağnazın, bir fanatiğin, bir teröristin, “kötü bir insanın” çocuğu olmak belli bir yaşa kadar sadece onun himayesinde yaşamak zorunda olmak ve hayatında nefretin sevgiden daha çok yer kaplamasına rağmen barışı seçebilmek mümkün.

Seni yetiştiren adamın oğlu olmayı reddetmek. Bu barış için asla umudumuzu kaybetmememiz gerektiğinin göstergesidir. Sıkıştırıldığı kalıpları paramparça ederek, kendi şeklini bulan; aklıyla, deneyimleriyle ve bu hikayede beklenmedik bir yerden ilham alarak kendi yolunu çizen adamın hikayesi bizler için de kesinlikle ilham verici!

Peki kötüler ya da henüz seçimini yapamayanlar için ne düşünmemiz lazım. Umutlu olmalıyız! Farklı olanı tanımak, anlamaya çalışmak, kabullenmek ve sevebilmek. “İnsanların ırkının, dininin veya cinsel yöneliminin karakterinin kalitesi ile bir ilgisi olmadığını“, “şiddetin insanın dininin veya ırkının doğasında olmadığını” anladığımız vakit işte o an barıştan yana yol alıyoruz demektir ve bu herkes için mümkün!

Şeyma Keskin

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s