Gavin Pretor-Pinney: Bulutlarla Eğlence

 

Çocukken en sevdiğim şeylerden biri pamuk şekeri diğeri de pamuk gibi bulutlardı. Pamuk şekerinin pamuktan yapılmadığını öğrenmek her çocuk gibi beni de hayal kırıklığına uğratsa da bulutlar hep hayallerimin çok ötesindeydi… Hem boşa değildi, “Durma, göğe bakalım!” haykırışları Uyar’ın. Zira: “Gökyüzüne bakmayanların kalbi daha çabuk kirlenir.” diyen Zarifoğlu ne de güzel söylemişti.

İnsanoğlunun ulaşamadığı belki de bu yüzden kirletemediği tek şey bulutlardı. Bakması bedava olan, bedava olduğu için basit sayılan; aldığımız nefes gibi varlığına alıştığımız, alıştığımız için çoğu zaman yok saydığımız gökyüzü. Oysaki gözlerimizin bu dünyada görebileceği en güzel şey gökyüzü ve bulutlardı.

Bu yüzden “yukarı bakın, gündelik güzelliklere hayret edin” diyor Gavin Pretor-Pinney. Çok sıradan olan, her gün olan, olağan olduğu için herkesin kaçırdığı şeylere dikkat edin diye ekliyor.

Kendimizi daima meşgul hissetiren dijital dünyayı bir kenara bırakıp, ruhuna bir iyilik yap ve başını yukarı kaldır. Gökyüzü hala senin! Gökyüzünü görebildiğin kadar özgürsün! Gökyüzünün hiçbir cüzdana sığmadığını hatırla ve özgürlüğünün tadını çıkar.

Bulutlar diyorum… Bu dünya için fazla güzeller…

S. Zeynep Çetin


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s