Andy Puddicombe: 10 Dakika Dikkatinizi Vermeniz Kafi

 

En son ne zaman vaktinizi hiçbir şey yapmayarak geçirdiniz? En fazla kaç dakika?

Her gün yüzlerce dakikamızı internete, televizyona, alışverişe, toplantılara, yiyip içmeye, gezmeye, okumaya harcarken; görmemizi, duymamızı, her şeyi algılamamızı ve bütün bunları yorumlamamızı sağlayan zihnimize ne kadar vakit ayırıyorz? “İnsanın beyni sürekli geviş getirir, düne ait düşünceleri hiç durmadan evirir çevirir… İnsan sandığınızdan fazlasını bilir, bildiğinden fazlasını düşünür.” diye bir yazı okumuştum. Geviş getirmek, ne kadar da uygun bir tabir! Sürekli dün neler yaptığımızla ilgilenir, yarın ne yapacağımız konusunda endişeleniriz. Hikayeleri kendi kendimize büyütürken ne yapıyorum diyemeden bugünü yaşamadan bititririz.

Endişelenmeden endişelenmek” diye güzel bir cümle kuruyor Andy. Biz hayatta başımıza gelen her küçük şeyi değiştiremeyiz ama onları tecrübe etme şeklimizi değiştirebiliriz diyor. Bunu beden dilini de kullanarak öyle güzel ifade ediyor ki, sadece hareketlerine bakarak bile ne konuştuğunu anlamanız mümkün.

Tenzin Palma bir yazısında şöyle diyordu: “İnsanlar derin düşünmeye zaman bulamadıklarını söylüyorlar. Bu doğru değil! Kahvenin suyu ısınıncaya kadar, toplu taşıma araçlarında bile derin düşünebilirsiniz. Yaşanan an’ın içinde olma alışkanlığını edinmemiz gerekir.”

İşte bu alışkanlığı edinmenin yolu da meditasyondan geçiyor. Öyle bağdaş kurup, tütsü yakmanıza gerek olmayan bir yöntem bu. Sadece 10 dakika! Tek yapmanız gereken özünüze dönüp, bütün düşüncelerden arındıktan sonra zamanın biz farkına varmadan geçip gitmesine engel olmak.

Bu yazıyı okuurken harfleri gördüğünüzü ve beyninizin bunları anlamlı bir bütün haline getirip okuduğunu, anladığını düşünün, sinir sisteminizin muazzam bir şekilde çalıştığını, ellerinizi hareket ettirebildiğinizi, hayal edip düşünebildiğinizi, nefes alıp verebildiğinizi fark edin… Yaşadığınızın farkına varın! Çünkü nefes alıp verdiğinin farkında olmaktır anı yaşamak…

S. Zeynep Çetin


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s