Julian Treasure: Daha İyi Dinlemenin 5 Yolu

 

Hayatta en çok önemsediğim konulardan biri karşımdaki insanları her zaman dikkatle dinleyip anlayabilmek ve insanların anlatacağım şeyleri dinlemesini sağlamak, bundan keyif aldıklarını hissetmek. Fakat ne yazık ki çağımızın hastalıklarından birisi de dinleyememek. O kadar meşgul ve aynı anda birçok iş yapan insanlar olduk ki karşımızdaki insanı çoğu zaman dinlemiyor fakat ısrarla dinlediğimizi söylüyoruz ve hatta buna bizlerde inanıyoruz. Birilerini dinlememiz için kesinlikle çaba harcamaları gerekiyor, farklı bir şeyden ve farklı bir şekilde bahsetmeleri gerekiyor aksi taktirde dönüp bakmıyoruz çoğu zaman. Treasure: “Dinleme bizim anlamaya olan erişimimizdir.” diyor ve bu çok önemli bir  nokta. Dünyadaki sıkıntıların birçoğu birbirimizi dinlememekten, bu konudaki duyarsızlığımızdan kaynaklanıyor ve Treasure bilinçli dinlememizi geliştirmek için 5 egzersizden bahsediyor. Kendi adıma kesinlikle deneyeceğim bu egzersizleri.

Treasure bir önemli noktaya daha dikkat çekiyor ve okullarda dinleme konusunda eğitim verilmemesine itiraz ediyor. Eğitim sistemlerimiz bizleri sürekli konuşma ve sunum yapmaya, bizi dinleyecek toplulukların önüne çıkarmaya odaklanmış durumda fakat hiçbirimiz iyi bir dinleyici olmak için eğitim almıyor  hatta bu hitabetimizi geliştirmek için sahneye çıkıyor ve bizden sonraki kimseyi dikkatle dinlemiyoruz çoğu zaman. Bu ciddi bir sorun ve çözmemiz gerekiyor. Barış istiyorsak birbirimizi anlamamız ve birbirimizi anlamak istiyorsak da bilinçli dinleyen bireyler olmamız gerekiyor. Bunu başarmak için ilk adım ise Treasure’nin tavsiye ettiği egzersizler olabilir!

Şeyma Keskin

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s