Dave Isay: Çevrenizdeki Herkesin Dünyanın Duymaya İhtiyaç Duyduğu Bir Hikayesi Var

 

Dave Isay ilk StoryCorps kabinini 2003 yılında açtı. Amacı sessiz bir alan yaratarak insanların değer verdikleri kişinin hikayesini burada dinlemesi ve onu onurlandırmasıydı. Harekete geçiren fikir herkesin hikayesinin değerli olduğu. Başlangıçta bir kabine giriyor, görüşmeyi yapıyor ve bir kaydını arşive veriyor bir kaydını da kendimiz alıyorduk. Hikayemizi bilmesini istediğimiz ve kim olduğumuzu anlatmak istediğimiz herkes için kıymetli bir kayıt!

Dünya üzerinde böyle bir arşiv olması harika bir şey! Birbirinden farklı birçok insanın hikayesine tanıklık edebiliyoruz ve bu hikayelerden sonra farkına vardığımız şey insanın özünün iyi olduğu ve her koşulda herkese karşı içimizdeki sevginin bir çıkış bir kurtuluş yolu olduğu. Sevebilmek ve affetmek, kabullenmenin de acıyı hafifletmenin de en etkili yolu insanlar için. Projeyi ve yapılan konuşmalardan örnekleri sunumda göreceksiniz ve hepsi çok özel örnekler. Bu projeyi izlerken daha Dave Isay’ın konuşması bitmeden “keşke ben de dahil olabilsem bu arşive, harika bir deneyim” diye düşünüyordum ki web sitesi ve cep telefonu uygulaması olduğunu öğrendim. Bunu yapmadan ölmek istemiyorum bence herkes yapmalı. Aramızda çeşitli nedenlerle duvarları olan insanlar var, hazır hissettiğimizde oturup konuşmalıyız. Bu uzun yıllar sonra torunlarımıza bırakacağımız özel bir hatıra olacaktır ve bizim için de o görüşmeyi yaptıktan sonra hem o kişi ile olan ilişkimiz değişecek hem de kendimize dair birçok şey. En mutlu, en özel, en acı ve en korkunç… Hikayenizin nasıl olduğunun önemi yok. Her birimizin hikayeleri kayda değer!

Şeyma Keskin

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

Reklamlar

One comment

  1. Geri bildirim: TED’le 21 Gün/8. Gün | modernzamangocebesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s