Emily Balcetis: Neden Bazı İnsanlar Egzersiz Yapmayı Diğerlerinden Daha Zor Buluyor?

Emily Balcetis “Why some people find exercise harder than others” konuşmasına bizlere görmenin öznelliğini anlatarak başlıyor. Aynı nesneye baktığımızda neden farklı şeyler algıladığımıza değiniyor. Bunun temel sebebinin gözümüzün odaklanabildiği alanın aslında çok dar oluşu ve etrafında geri kalan kısmı zihnimizle tamamladığımızı söylüyor. Durum böyle olunca herkesin geri kalan boşluğu tanımlama şekli onun bakış açısı oluyor.

Ancak araştırmalarına devam eden Belcetis vücudumuzun algımızı dolayısıyla da gördüğümüz şeyleri etkileyebildiğini farkediyor. Ve biz hanımları en çok ilgilendiren noktaya geliyoruz. Araştırmalarında şu soruyu soruyor: “Bazı insanlar egzersiz yapmakta neden diğerlerinden daha çok zorlanıyor?”

Siz de benim gibi sürekli spora başlayıp iki gün sonra pes edenlerdenseniz sorunun cevabı işte tam da bugünkü konuşmamızda.

Yapılan araştırmanın en ilginç kısmı vücut yapısının egzersizi tanımlayabilme düzeyini etkilediği üzerine olan kısmı. Fit olan insanlar finish çizgisine olan uzaklığı daha yakın tahmin ederken fit olmayanlar – ya da biz onlara daha az fit olanlar diyelim:) – uzaklığı daha fazla görüyor. Egzersizi tamamlayabilmeleri de uzaklık algılarıyla orantılı olarak değişiyor. Deneyi biraz daha ilerleten Belcetis motivasyonumuzun da algımızdan etkilendiğini keşfediyor ve bu durumu lehimize çevirmek için bir öneri getiriyor. “Gözünü ödülden ayırma.

Bitiş çizgisine odaklanan insanların hem hedefe daha kısa sürede ulaştıkları hem de daha az efor sarfettikleri gözleniyor. Bu yüzden gözünü ödülden ayırmayan insanların motivasyonları her zaman daha yüksek oluyor.

Belcetis konuşmasının sonunda algımızı değiştirebileceğimizden bahsediyor ve ekliyor: “Hepimiz dünyayı, kendi akıl gözümüzle görürüz ve bazı günler dünya tehlikeli, zorlu ve başa çıkılamaz bir yermiş gibi görünebilir ama her zaman böyle görünmek zorunda değildir. Kendimize daha farklı görmeyi öğretebilirz ve dünyayı daha hoş ve basit bir yer olarak görmeye başarırsak gerçekte de öyle olabilir.”

Mercan Cebe Alper

@dunyalimeryjane

Blog: mercancebe.blogspot.com.tr


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s