Ruth Chang: Zor Seçimler Nasıl Yapılır

 

Her ne konuda olursa olsun hepimiz karar vermekte zorlanırız. Kahvaltıda ne yiyeceğimiz, işe giderken ne giyeceğimiz, tasarımcı olup sanat dolu hayatımıza devam etmek mi yoksa bankacı mı olacağız gibi gibi konular her zaman zihnimizi meşgul eder. Ruth Chang “How to make hard choices” konuşmasında zor seçimler karşısında nasıl karar vereceğimizi açıklıyor.

Konuşmasında zor bir tercih yapmamız gerektiğinde, yaptığımız en büyük yanlışın alternatiflerin birinin diğerinden farklı olduğunu düşünmek olduğunu söylüyor. Tercih yaparken farkında olmadan adalet, güzellik, naziklik gibi değerlerin uzunluk, kütle, ağırlık gibi bilimsel niceliklere benzer olduğunu varsaydığımızı söylüyor.

Konuşmasının sonunda söylediği bir şey aslında işi özetliyor: “Dışarıda gerekçeler aramak yerine, burada nedenler aramalıyız: Ben ne olacağım?

Önemli olanın yaptığımız seçimleri ne kadar sahiplendiğimiz olduğunu anlatan Ruth, sözlerini şöyle bitiriyor:

Yani zor seçimlerden alacağımız ders: ne için canla başla çalışabileceğinize, neyi istediğinize kafa yorun ve zor seçimler aaracılığıyla o insana dönüşün. Istırap ve korku kaynağı olmaktan çok uzakta, zor seçimler insanın koşulları hakkında özel olan şeyleri kutlamak, doğru veya yanlış, seçimlerimizi yöneten nedenlerin bazen tükendiğini ve burada, zor seçimler dünyasında özgün bir insan olmak için kendi nedenlerimizi üretecek gücümüzün olduğunu anlamamız için çok değerli fırsatlar. Bu nedenle zor seçimler bir lanet değil Tanrı’nın bir lütfu

Mercan Cebe Alper

@dunyalimeryjane

Blog: mercancebe.blogspot.com.tr


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s