Elizabeth Gilert: Başarı, Başarısızlık ve Çalışmayı Sürdürmek

 

Bütün hayatınız boyunca olmayı istediğiniz, başarmayı istediğiniz bir şey var mı sizinde? Eminim pek çoğunuz evet diyorsunuz şimdi. Beni başarmak istediğim şeyden alıkoyan tek şey korku. Ancak sandığınız gibi başarısız olma korkusu değil, tam tersine başarılı olma korkusu.

Sanki istediğim şeyi alırsam bir daha tekrarı olmayacakmış gibi hisediyorum. Yakaladığım başarı sadece tek seferlik olacakmış ve asla tekrarlanmayacakmış gibi geliyor. Elizabeth Gilbert “Success failure and the rive to keep creating” konuşmasında bu konuya değiniyor. “Ye, Dua et, Sev” kitabından sonra yaşadığı benzer korkuyu anlatıyor. Ancak geçmişine dönüp düşününce yazma eyleminin onun evi olduğunu ve sonuç ne olursa olsun bu eve dönmesi gerektiğini söylüyor.

Başarının ve başarısızlığın bizi evimizden ve kendimiz olmaktan uzağa iten iki şey olduğunu ve tek yapmamız gerekenin eve dönebilmek için çalışmaya devam etmek olduğunu söylüyor. Evinizi sevdiğiniz şey üzerine inşa edin diyor.

Sevdiğiniz şeyi düşünün, bulun ve ona ulaşmak için elinizden geleni yapın. Düşünüyorum, sevdiğim şeyi biliyorum, evimi inşa etmek istiyorum tam da oraya “en çok istediğim yere” ama korkuların hemen ardımda beklediğini, fısıldadıklarını duyuyorum.

Mercan Cebe Alper

@dunyalimeryjane

Blog: mercancebe.blogspot.com.tr


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s