Lisa Bu: Kitaplar Zihninizi Nasıl Açar?

 

Bugün izlediğim TED videosu ismimi duyuncu bir insanın aklında canlanacak ilk birkaç kelime hakkında. Hayaller, kitaplar…

Bu hayata sadece bir kez gelebileceğimizi bilmek ve ne zaman biteceğini de asla bilemeyecek olmak, beni hayallerimi gerçekleştirmek, ailemi, sevdiklerimi ve sahip olduğum tüm güzelliklerin hakkını vermek için motive etmeye yetiyor. Fakat kolay olmuyor. Bazen hayeller gerçekleşmiyor hatta bazen dipsiz bir kuyuya üşmüş gibi hissediyor insan. Karanlık, soğuk ve düşüyorsun tutunacak bir şey bulamazsan çakılacaksın, bunun bilincinde düşmeye devam ediyorsun. İşte benim o noktada tutunduğum şey kitaplar oldu hep. Okumayı öğrendikten hemen sonra babam kitapları alıp getirmeye başladı bana, İstanbul’da sahaflara, kitap cennetine götürdü. Tanıştığımız günden beri de aramız çok iyi kiitaplarla! Ne zaman düşsem onlara tutunurum, ilacım, yoldaşım kitaplarımdır. Okumadığım zaman dengem bozuluyor, mutsuz, çaresiz ve biraz da zor anlayan birine dönüşüyorum. Hissettiğim bu.

Lisa haklı, gerçekleşmemiş hayeller bile kötü değildir. “Hayalin en önemli amacı hayallerin, tutkunun, mutluluğun kaynaklandığı noktayla ilişkiye geçmemizi sağlamaktır. Yıkılmış bir hayal bile sizin için bunu yapabilecek niteliktedir.” Hayaller motivasyonumuzu yükseltir, daha istekli ve verimli oluruz. Gerçekleşene kadar geçen zaman bazen en keyifli kısımdır bir hayalin. Kitaplar ilk ve daimi dostunuz olsun.

Şeyma Keskin

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s