Amy Cuddy: Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor

Amy Cuddy’nin tavsiyelerini yerine getirirsek, eğer yeterince özgüvenli ya da güçlü hissetmiyorsak taklit ederek, öyleymiş gibi yaparak bir süre sonra gerçekten güçlü olacağız! Bu tavsiyeler hangi konu hakkında peki? Diğer insanlarla ilişkimizi belirleyen o ilk iletişim dili diyebileceğimiz sözsüz dil hakkında.
Amy neler anlatıyor bizlere? “Vücudumuz zihnimizi değiştirir, zihnimiz davranışlarımızı değiştirebilir.” Sözün özü tam olarak bu. Yaptığı araştırmalar ve deneyler de bunu kanıtlıyor. Sözsüz dilimiz bir iş görüşmesi ya da birilerinin birilerine tercih edildiği her durumda, hayatın her alanında karşımızdakini etkilediği kadar bizzat kendimizi de etkiliyor.

Tebessüm etme ve o kolları havaya kaldırma hareketini bu videoyu daha önce izlediğim için hayatıma dahil ettim. Etkisini kesinlikle gördüm! Ayrıca oturma şeklinizi değiştirmek de sandığımızdan daha önemli bir konu. Güçlü hissetmediğimiz için atılım yapamıyor olabiliriz belki bazı sebeplerden zihnimizi bu tarz düşüncelerle doldurmuş olabiliriz fakat dik oturduğunuzda, o kolları havaya kaldırdığınızda ve tebessüm edip iyi hissetmeye başladığınızda güçleneceksiniz. Belki ilk deneme size anlamsız gelecek fakat ısrarcı olun, ne düşünüyorsak o olmak zorunda değil ne yapıyorsak o olacaktır belkide.

Videoyu keyifle izleyip denemek isteyeceğinizden eminim:)

Şeyma Keskin

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


 

Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

Reklamlar

One comment

  1. Geri bildirim: TED’le 21 Gün/ 13. Gün | modernzamangocebesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s