Morgana Bailey: Kim Olduğunuzu Gizlemenin Tehlikesi

 

Morgana Bailey “The danger of hiding who you are” konuşmasında kendine dürüst olmayışının sonuçlarından bahsediyor.

16 yaşında büyüdüğü Kansas’tan ayrılıp Londra’ya geliyor. O güne kadar kurallara karşı gelen ve uyumsuz olmakla övünen biriyken Londra’da kendini gizlemeye başlıyor. Senelerce süren bu suskunluğunu TED konuşmasında bozuyor ve konuşmada kendisini sessizliğe iten nedeni açıklıyor. Lezbiyen olduğunu ilk kez yüksek sesle dile getiren Morgana, susmasının sebebinin insanların onu “olduğu gibi” tanımalarını istemesi olduğunu söylüyor. Lezbiyen arkadaş ya da eşcinsel Morgana değil sadece “Morgana” olarak tanınmak istiyor.

Seneler boyunca sustuğu için kendini ve diğerlerinin hakkını koruyamadığından bahsediyor. Gizlemenin bir alışkanlık olduğunu ve giderek yerleştiğini söylüyor. Zamanla karşısına durumu açıklayacak fırsatlar çıksada artık sessizliğini kabul etmiş oluyor. Yapılan bir araştırmada, eşcinsel insanların ortalama ömrünün diğer insanlardan 12 sene daha kısa olduğunu öğreniyor. Tam 12 sene! Stres ve toplum tarafından dışlanmanın sonucu olarak eşcinsellerin kalp hastalıkları, şiddet ve intihar oranlarının yüksek olduğunu öğreniyor. Suskunluğunun kişisel bir mesele olmaktan çıkıp diğer insanların da stres ve baskı altında oluşunu desteklemek anlamına geldiğini farkediyor.

Sonunda anlıyor ki içindeki korkularla yüzleşirse dışarıdaki gerçeği değiştirebileceğine inanmaya başlıyor. Kendi gerçeğini itiraf ettiği TED konuşmasının, onun harekete geçmesi için bir başlangıç olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırıyor.

Morgana’nın bahsettiği gibi sadece cinsel tercihler konusunda değil her konuda suskunluğumuz yalnızca bizi değil etrafımızda bizim gibi düşünen herkesi etkiliyor. Sessizlik bir yerden sonra kabullenişe dönüyor. Bunun bir razı gelme durumu olmadığını anlatabilmek için belki bizimde kendi korkularımızı kabullenip, gerçekliğimizi, düşüncelerimizi anlatmaya başlamamız gerekiyor.

Mercan Cebe Alper

@dunyalimeryjane

Blog: mercancebe.blogspot.com.tr


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s