Ludwick Marishane: Susuz Banyo Yapmak

 

Bugün dünyada 2.5 milyarın üzerinde insanın su ve hijyen hizmetlerine tam manada ulaşımı yok. Bunların 450 milyonu Afrika’da ve 5 milyonu da Güney Afrika’da. ” Fakat Marishane’e DryBath projesini yapmak için gerekli olan motivasyonu bu bilgi değil arkadaşlarıyla güneşlenirken ettikleri bir sohbet ve banyo yapmama fikri verdi! Marishane bugün bu projeyle en iyi öğrenci girişimci ve bu onura sahip olan ilk Afrikalı oldu.

Kısacık, eğlenceli sunumuyla öğreniyoruz ki iş planını ve patenti telefonuyla yazıyor. Kısıtlı imkanlarla ciddi bir iş başarıyor ve piyasaya sürerken, ürünün fakir insanlara yeteri kadar ulaşıp ulaşmayacağını düşünüyor. Biliyor ki, banyo yapmanın bir zorluk ve hijyenik olmayan koşullarda hastalık sebebi olduğu insanlar için bunu yapıyor olsa da zenginler tarafından da kolaylığı sebebiyle tercih edilecektir muhakkak.

Marishane, bu proje ile çocuklara iki saat armağan ediyor belki onlar da böyle işler yapacak ya da sadece ki saat daha çocuk olacaklar fakat o ki saat artık onlara ait!

Şeyma Keskin

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

Reklamlar

2 comments

  1. Geri bildirim: TED’le 21 gün / 15. Gün | modernzamangocebesi
  2. Geri bildirim: TED’le 21 Gün/ 15. Gün | modernzamangocebesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s