Neil Harbisson: Renkleri Dinliyorum

 

Renklerin olmadığı bir dünya hayal bile edemiyorum. Her şeyin tek renk olduğu bir dünya, yediğimiz, içtiğimiz, kokusunu aldığımız hiçbir şeyin rengini ayırt edemediğimiz bir dünya. Neil Harbisson işte tam olarak böyle bir dünyada yaşıyor. Tam renk körlüğü; akromatopsi adlı nadir bir hastalıkla doğan Neil hiçbir rengi algılayamıyor.

2003 yılında arkadaşıyla bir proje başlatıyor. Renkleri ses olarak algılayabileceği bir cihaz geliştiriyor. Konuşması sırasında küçük bir gösteri yapıyor. Cihazın önüne farklı renklerde kumaşlar tutuyor ve çıkan sesleri bize dinletiyor. Onun dünyasında reklerin nasıl sesi olduğunu bize dinletiyor.

Renkleri duymanın en başta zor olduğunu söylüyor. Bizim renklere verdiğimiz isimleri ve notaları ezberlemeye çalışmak ona başta zor gelse de sonrasında bu yeni algının onun bakış açısını nasıl geliştirdiğini hayretle dinledim.

Göze güzel gelen insanın, her zaman kulağa hoş gelmediğini ve artık göze hoş gelecek şekilde değil kulağa hoş gelecek şekilde giyindiğini anlatırken enerjik haliyle de oldukça etkileyici bir konuşmacı Neil.

İnsan yüzlerine bakarken duyduğu müziği kaydediyor ve çok alakasız insanlarda benzerlikler farkediyor. Müzik parçalarından duyduğu frekansları, konuşmaları resimlere dönüştürüyor. Ortaya çıkan sonuç oldukça şaşırtıcı. Bir süre sonra insanların algılayabildiğinden daha fazla renk duymaya başlıyor ve renkli rüyalar görüyor. Vücudunun artık renkeleri duymayı kabullendiğini farkettiğinde bunu geliştirmek için çalışmaya başlıyor ve kızılötesi, morötesi renkleri de duyabilmeye başlıyor. Güneşli günlerin sesini duyabildiğinizi düşünebiliyor musunuz?

Renkleri duyması artık beyninin kabul edilebilir bir işlevi haline geldiği için Neil, insaların algıyamadığı şeyleri algılayabilmesi için çalışamlar yapmaya başlıyor.

Bu etkileyici konuşmanın sonunda ise can alıcı kısmı ekliyor: “ Bence, cep telefonlarımız için uygulama üretmeyi bırakıp, kendi vücutlarımız için uygulamalar üretmeye başladığımız zaman hayat daha heyecanlı olacak. Sanırım bu yüzyıl içinde göreceğimiz büyük bir değişim olacak.”

İlginiz çekecek ve sizi sınırlarınızı birkez daha düşünmeye itecek bu konuşmayı mutlaka dinlemelisiniz.

Mercan Cebe Alper

@dunyalimeryjane

Blog: mercancebe.blogspot.com.tr


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s