Matthew O’Reilly: “Ölüyor muyum?” İşte O Dürüst Cevap

 

Matthew O’Reilly acil servis teknisyenliği yaparken yaşadığı deneyimlerden bahsettiği “Ölüyor muyum?” konuşmasında herkesi ölüm ve hayat üzerinde tekrar düşünmeye itiyor.

İşi gereği acil durumlarda müdahele ederken hastaların durumunu gözden geçirip yaşam şanslarını değerlendiriyor. Hastalar kendisine ölecek miyim sorusunu sorduğunda ne cevap vereceği üzerine eğitilmiş. Uzun yıllar bu soruyu gerçeği söylemeyerek geçiştiriyor. Gerçeği söylerse insanların hayata dehşet ve korku içinde veda edeceğini düşünüyor. Ancak bir gün bir motosiklet kazasında bu soruyu duyduğunda bu kez gerçeği söyleme kararı alıyor. Hastanın ölümü kabullenişinden çok etkilenip sonrasında tüm hastalarına gerçeği söylüyor. Ve insanların hayatının son anlarında verdikleri tepkileri anlatıyor.

Pişmanlıkları olan ve af bekleyenler, ölümsüz olmak isteyenler ve hayatının bir değeri olup olmadığını bilmek isteyenler…

Matthew, dehşet ve korkunun varlığını inkar etmiyor ancak insanların hayatları boyunca yaşadıkları minik anların onları huzrlu ve mutlu ettiğini gördüğünden bahsediyor.

Her sabah kalkıp aynı günü yaşadığım hissiyle boğuşurken, istemsiz bir şekilde ölüm anında benim soracağım şeyin ne olduğunu düşünüyorum…

Mercan Cebe Alper

@dunyalimeryjane

Blog: mercancebe.blogspot.com.tr


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s