Yassmin Abdel-Magied: Başörtüm Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

 

Yassmin Abdel-Magied, önyargılarımızdan bahsediyor ve o sadece başörtülü kadınlar değil herhangi bir kadından beklemeyeceğiniz, birçok insan için süpriz olacak işlere, hobilere sahip. Önyargılarımız için dünyayı gördüğümüz filtreler diyor. Bilinçsiz önyargılarımızın ne kadar farkındayız bilmiyorum fakat bir iki örnekle “evet tam olarak burada zihnimin derinlerindeymiş” diyebiliyoruz anlattıklarıyla.

Dünyaya gelirken bir takım farklılıklarla geliyoruz. Bunlar da eşitsizliği meydana getiriyor. Çeşitlilik sihirlidir diyor konuşmacı fakat işte nasıl bir hastalığa kapıldıysak en eski zamanlardan beri bizler bunu bir sorun haline getiriyoruz. Konuşmacı verdiği örnekler ve anekdotlardan sonra bizlerden bilinçsiz önyargıyı kontrol etmemizi istiyor çünkü bu potansiyele sahibiz ve asıl istediği şey herhangi birissine özellikle bizimle eşit fırsatlara sahip olmayan “arka planı” tamamen farklı birine akıl hocalığı yapmak yani ona geremediği fırsatları göstererek hayatın ondan sakladıklarını çıkarıp vermek.

Önyargılara sahip olduğumz için kendimizi suçlamak bir çözüm değil fakat zamanla farkına varıp da hayatımızı önyargılarımızla şekillendirmek yani bu tuzağa düşmek bizi suçlu hissettirmeli diye düşünüyorum.

Şeyma Keskin

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

Reklamlar

One comment

  1. Geri bildirim: TED’le 21 gün/17. Gün | modernzamangocebesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s