Monica Lewinsky: Utancın Bedeli

 

Monica Lewinsky, 22 yaşında ona hayatının en zor günlerini yaşatacak bir şey yapıyor, patronuna aşık oluyor ve o patron ABD Başkanı.

Lewinsky yaşadığı dönemde dijital devrimin azizliğine uğruyor ve bu olay internette yayılıyor. Durumu şöyle ifade ediyor: “Bunun benim için kişisel anlamı, bir gecede, tamamen bir özel kişi olmaktan çıkıp dünyaca ayıplanan bir figür haline gelmem oldu. Ben, kişisel itibarını küresel bir ölçekte neredeyse aniden kaybeden ilk vakayım.”

Yaşanan olayı artık bir adı var “sanal zorbalık” ve sosyal medyanın da ortaya çıkmasıyla genç bir insan, arkadaşının hainliği yüzünden özel hayatının internette, tüm sosyal medyada paylaşılmasını yaşadığı utancı kaldıramıyor ve intihar ediyor. Yapılan bir araştırma gösteriyor ki utanç duygusu mutluluk ve öfkeden çok daha yoğun hissediliyormuş. Şimdi günlük hayatımıza bakalım Lewinsky son dönemlerde yaşanan Snapchat, İCloud olaylarından utanç dolu sanal zorbalık içeren örnekler veriyor. Çevrimiçi dünyada zalimleşiyoruz. İnsanların özel hayatı bizlerle paylaşıldığında bu utancın ağırlığını düşünmeden tıklıyor, sohbetimize malzeme olarak kullanıyoruz ve birileri bu işlerden para kazanıyor. Başka bir ihtimal mümkün müydü zaten?

Bizlerde şefkat ve empatiden uzak belki merak belki cahillikten bu zalimliğe ortak oluyoruz oysa ki bu durumu düzeltmek için yapmamız gereken şey çok basit; tıklamayın! Bu zorbalığa ortak olmayın ve durdurabiliyorsanız durdurun, engel olun. Linç kültürünü o kadar çabuk benimsedik ki…

İlerleyen dönemlerde bu konular belki düzeltilecek kontrolsüzlük sonlanacak, insanlar yaptığı zorbalığın bedelini ödeyecek fakat o günler gelene dek bizlerde bir şeyler yapmalıyız.

Her birey insanlık onuruna yaraşır şekilde yaşamayı hak eder ve eğer bu hakka sahip olduğunu düşünen bir bireyseniz başka insanlarında hakkını korumak zorundasınız demektir. İnsanların utandırılmasını izlemekten vazgeçmeli ve durumu düzeltmeliyiz. Eminim Lewinsky konuşması her birimizde farkındalık yaratacaktır.

Şeyma Keskin

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s