Amanda Palmer: Sormanın Sanatı

 

Birilerinin bana yardım etmelerine izin vermek… Bu güne kadar istemediğim halde hep birilerinin yardımına muhtaç kalmış olduğum için bugün insanlardan yardım istemek benim için ölümcül derecede zor.  Aynı şekilde insanların sebebsiz yere bana yardım teklif etmeleri de beni aynı derecede zorluyor.

Çalışmalarını severek takip ettiğim Amanda Palmer “The art of asking” konuşmasında insanlardan yardım istemenin aslında ne demek olduğunu hatırlatıyor bana. Bu aciz olma durumu değil, bu dilencilik değil diyor. Bu insanlarla yeniden iletişim kurabilmek demek. Bu kimse seni görmezken ben seni görüyorum demek diye anlatıyor.

Sokakta o şekilde dururken ilerde müzik kariyerinde kendisinin işine yarayacak çok önemli bir ders aldığını anlatıyor Amanda. Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte insanlarla daha sağlam ve daha samimi ilişkiler kuruyor. Kitlelerin sizi sevmesindense sizi tanıyan bir azınlığın gücüyle mutlu olabilmeyi öğreniyorsunuz diyor. Sosyal medya sayesinde artık insanların birbirlerini daha yakından tanıyabildiklerini ve birbirlerini “görebildiklerini” anlatıyor.

Plak şirketinin ilk albümünün satışlarını beğenmemesi üzerine yollarını ayırıyor ve bu sırada bir imza gününde bir adamın yanına gelip “ben senin albümünü bir arkadaşımdan kaydettim” deyip özür dileyerek kendisine 10 dolar uzatmasıyla kendine yeni bir yol çiziyor. Kickstarter’da bir kampanya başlatıp müziğini insanlara sunuyor ve insanlardan destek istiyor. İstediği rakamın kat kat üstünde bir destek görüyor ve o andan sonra  müziğini ücretsiz olarak insanlarla paylaşmaya devam ediyor. Kendisine kızan, para dilenen biriymiş gibi davrandığını söyleyenlere ise onların anlayamayacağı bir bağdan bahsediyor.

İnsanlara nasıl müzik için para ödetiriz? sorusu yerine İnsanların müzik için para ödemelerine nasıl izin veririz? diye sormalıyız diyerek bitiriyor sözlerini Amanda.

İstemenin bizi kırılgan yapacağını düşünerek geride durmamalıyız diyor. Birşey istemenin adil olmadığı duygusunu bir kenara bırakmak zorunda oluşumuzu anlatıyor.

Kimsenin beni görmediğini, varlığımı fark etmediğini düşündüğüm şu günlerde belki bende Amanda gibi çıkıp bir heykel gibi sokakta durup insanların beni farketmesini beklemeliyim ve beni fark eden herkese sadece teşekkür etmeliyim. Ya da artık güçlü görünmek zorunda olduğum düşüncesini bir kenara bırakıp, insanların bana yardım etmelerine izin mi vermeliyim?

Mercan Cebe Alper

@dunyalimeryjane

Blog: mercancebe.blogspot.com.tr


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s