Shawn Achor: Daha İyi Çalışmanın Mutlu Sırrı

 

Bugün 21. günümüzdeyiz. Pek çok zaman yazmak için kendimi zorlamam gerekse de 21 günü tamamlamış olduğum gerçeği beni inanılmaz mutlu ediyor.

Son günümüzde Shawn Achor’un “The happy secret to better work” konuşmasını paylaşacağım sizinle. Konuşmanın başında kız kardeşi ve kendisiyle ilgili olan komik bir hikayeyi anlatıyor. Sonra da insanların işin devamı için sıradışı olandan ziyade nasıl “ortalama” olanı tercih ettiğini anlatıyor. Farklı olanı ortalama olana indirgemek için yapılan araştırmalardan bahsediyor. Bize “normal olanın sadece ortalama” olduğunu anlatıyor. İnsan zihninin negatife olan eğiliminden bahsederek devam ediyor konuşmasına.

Harvard’a başvuru yapıyor ve parasının olmayışına rağmen burs kazanarak üniversiteye başlıyor. Oaraya gittiğinde diğer herkesin de bunu bir ayrıcalık olarak göreceğini, orada olmaktan heyecan duyacaklarını düşünüyor. Ancak öğrenciler okulda geçirdikleri iki haftanın sonunda orada olmanın ayrıcalığına odaklanmak yerine rekabete, iş yüküne, mücadeleye, strese ve şikayetlere odaklanıyor. Kendisini ziyarete gelen arkadaşlarına okuldaki mutsuzluk sebeblerine odaklanacağını söylediğinde arkadaşları ona insanın orada mutsuz olması için hiçbir neden göremediklerini söylüyor.  Bu sorunun anlattığı şeyin dış dünyanın mutluluk seviyelerimizde belirleyiciği olduğunu keşfediyor. Dış dünyamızı gözleyerek mutluluk seviyemizin %10’unu belirleyebileceğinden bahsediyor.

Ancak Shawn’ın asıl dikkat çektiği şu. Mutluluğumuzun geri kalan %90 lık kısmı beynimizin dünyayı algılayış şeklinden kaynaklandığı gerçeği. Yaptığı araştıralarla insanların aynı başarı formülünü uyguladığını farkediyor. Daha çok çalışırsam, daha başarılı olurum. Ve daha başarılı olursam, daha mutlu olurum. Bu ebeveynlik tarzlarımızı, yönetim tarzlarımızı, davranışımızı motive etme şeklimizi belirliyor.

Bu başarı formülünün sürekli başarısız olmasının iki temel nedenini açıklıyor bize. İlk nedeni şöyle özetliyor.Öncelikle, beyniniz ne zaman başarılı olsa, başarının görünüş şeklini değiştiriyorsunuz. İyi notlar aldınız, şimdiyse daha iyi notlar almalısınız, iyi bir okula gittiniz ve şimdi daha iyi bir okula gidiyorsunuz, iyi bir işiniz vardı, şimdi daha iyisini bulmalısınız,şatış hedefinizi tutturdunuz, satış hedefinizi değiştireceğiz. Ve eğer mutluluk başarının karşısında ise, beyniniz oraya ulaşamaz. Toplum olarak yaptığımız şey mutluluğu kavramsal bir ufka doğru itmek. İşte bu yüzden başarılı olmamız gerektiğini, böylece mutlu olacağımızı düşünüyoruz.”

Ancak beynin farklı bir sistemle çalıştığını söylüyor. Pozitif olmanın beynin çalışma kapasitesini artırdığından bahsediyor. Daha pozitif olabilmemiz içinse oldukça basit bir yöntem geliştiriyorlar. Art arda 21 gün boyunca yapılan iki dakikalık bir süre içinde beynimizin gerçekten daha iyimser ve daha başarılı bir şekilde çalışmasını sağlayabildiklerini söylüyor. İnsanlardan art arda 21 gün boyunca minnettar oldukları üç şeyi yazmalarını istiyorlar, her gün yeni üç şey. Ve bunun sonunda, beyin dünyayı negatif yerine pozitif bir şekilde görmelerini sağlayan bir yöntem geliştiriyor. “Geçen 24 saat boyunca başınıza gelen bir tane pozitif olayı kayda geçirmek beyninizin onu tekrar yaşamasını sağlıyor” diyor Shawn.

Ted’le 21 gün diyerek çıktığım bu yolculuğun son videosunda 21 günlük küçük egzersizlerin düşünce yapımızı, mutluluğumuzu, başarımızı nasıl etkileyeceğini tekrar hatırladım. 21 sayısı bir alışkanlığın yerleşmesi için gerekli olan tekrar sayısı. Kendimiz de birşeyleri iyileştirmek için Ted’le 21 gün güzel bir başlangıç olabilir.

Mercan Cebe Alper

@dunyalimeryjane

Blog: mercancebe.blogspot.com.tr


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s