Kailash Satyarthi: Barışı Nasıl Sağlarız? Öfkelenin

 

Satyarthi konuşmasında öfkenin ne kadar güçlü ve yok edilemez bir enerji olduğundan bu enerjiyi hayatı boyunca nasıl kullandığından söz ediyor. Bize öğretilenlerin aksine o öfkelenmemiz gerektiğini söylüyor çünkü en basit şekilde anlatacak olursam 83.000 köle  çocuğu fiziksel olarak özgürlüğe –annelerine- kavuşturan güç bu öfkeyle çıkıyor ortaya!

Çocuklara yardım ederken polisler tarafından bir hücreye kapatılıyor ve orada öfkesinin gücüyle gerçekleştirdiği projeyi Satyarthi şöyle açıklıyor . “ Size çocuk işçiliği olmayan halılara talep oluşturmak için tüketicileri eğitmek ve duyarlılaştırmak amacıyla dünyada ilk kez benim tarafımdan yürütülen kampanyadan bahsedeyim. Avrupa ve Amerika’da büyük başarı sağladık. Kuzey Asya ülkelerindeki çocuk işçiliğinde %80 düşüş yaşandı.  Sadece bu değil, tüketici gücü ya da tüketici kampanyası diğer ülkelerde ve sektörlerde de büyüdü,çikolata, elma, ayakkabı — ve dahası. “

Satyarthi öfkesini kontrol ederek başardıklarını sırayla anlatıyor ve bizden de bunu bekliyor. “Öfke, fikir, hareket…” Yapmamız gereken bu! Ve bu günlerde ülkemizdeki birçok insanında içine çekilmek istendiği oyunda öfkemizin üzerine oynuyorlar çünkü hepimiz öfkelenebiliyoruz ve konuşmacının ifade ettiği gibi “eğer bizler daracık ego kabuklarının ve bencillik halkalarının içinde hapsedilirsek, o zaman öfke nefrete, şiddete, intikama, yıkıma dönüşecektir. Ama eğer bizler halkaları kırabilirsek, işte o zaman aynı öfke büyük bir güce dönüşebilir. Biz doğuştan sahip olduğumuz merhametle halkaları kırabiliriz ve bu dünyayı daha iyi yapmak için dünyaya merhametle bağlanabiliriz. Aynı öfke buna da dönüştürülebilir.”

Öfkelenin ve öfkenizi yakıp, yıkmak, öldürmek, kimlerin yaşayacağına kimlerin öleceğine karar verme küstahlığında bulunarak değil barışı dileyerek, çocukların yüzünü güldürmek onlara umut ve güven içinde yaşayabilecekleri bir ülke bırakmak için kullanın!

@kimklotho

Blog: modernzamangocebesi.wordpress.com


Tedle21gun macerasına sen de katıl. 21 gün boyunca sen de seçtiğin bir TED videosunu izle ve yorumlayarak bize gönder. TEDle21gun, insanların hayatını değiştiren en güçlü disiplinlerden. Bu maceraya sen de katıl.


 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s